۱۰ مزیت BIM (بخش اول)

چرا مدل سازی اطلاعات ساختمان؟

در این مقاله 5مزیتی را بررسی می کنیم که شما را متقاعد می کند؛ مدل سازی اطلاعات ساختمان به روش بیم تا چه میزان ارزشمند خواهد بود.

ما با جزئیات بیشتری؛ به مواردی که بیم ارائه می دهد، خواهیم پرداخت.

1-امنیت برنامه ریزی، کنترل تداخلات و تجزیه و تحلیل زود هنگام 

اصطلاح “کنترل تداخلات ” احتمالاً برای اکثر افراد در حوزه طراحی و مدلسازی واژه  آشناییست. این خصوصیت به شما این امکان را می دهد تا در مراحل اولیه ایرادات که در اثر همزمانی فعالیت ها در پروژه روی می دهد را ، بررسی کنید ، به عنوان مثال ، طراحی سازه ای و سیستم تاسیساتی با هم تداخل دارند یا خیر؟

با کمک مدلسازی مجازی این فاکتور ها و در کنارهم قرارگیری آنها، می توان برنامه ریزی نادرست را در مراحل اولیه شناسایی و اصلاح کرد، که نوید یک سطح کاملاً جدید از امنیت برنامه ریزی را می دهد. با استفاده از مدلسازی به روش بیم، شما به عنوان یک برنامه ریز یک قدم جلوتر از هر خطای ساختمانی هستید.!

2-تبادل یکپارچه اطلاعات و به حداقل رساندن تلفات بخش های فنی

در صنعت ساخت و ساز ، یک تیم پروژه متشکل از تعداد زیادی عضو از بخش های  مختلف است. اینجا جاییست که سازندگان، معماران، برنامه ریزان، طراحان، ارزیابی کنندگان، مدیران پروژه ها، پیشگامان، کارمندان محاسبه، تضمین کننده های کیفیت و کنترل کننده ها درگیر پروژه واحد هستند.

روش های معمول مدلسازی ، همکاری  و تبادل یکپارچه اطلاعات را غیر ممکن می کند و مسبب اتلاف هزینه و زمان زیادی در بخش های فنی  در صنعت ساختمان شده است و این امر  تاکنون  اجتناب ناپذیر بوده است.

با استفاده از بیم، شما یک همکاری جدید ایجاد می کنید که در هر زمان ، همه اطلاعات لازم را،  در اختیار همه افراد درگیر قرار می دهید.

3-کارایی و بهینه سازی

در روش کار سنتی، طراحی پروژه در قالب داده های دو بعدی صورت می پذیرد که بین دست اندر کاران رد و بدل می شود و اطلاعات زیادی از دست می رود. در حالیکه دانش پروژه در هر شاخه از صنعت ساختمان و در رشته های فردی در حال افزایش و پیشرفت روزافزون است، قالب های نامناسب طراحی در این حوزه منجر به از دست دادن اطلاعات می شود.

داده های موجود ساختمان اغلب باید چندین بار در پروژه وارد شوند. روش های سنتی،  نه تنها یک روش ناکارآمد هستند، بلکه منابع خاصی از خطاها را نیز در خود جای داده اند.

کارکرد به روش بیم می تواند در اینجا به مرتفع کردن این مسئله و پیشرفت آن کمک شایان و  قابل توجهی کند.

دکتر توماس لورنز: ” همکاری طراحان متخصص در یک مدل منجر به ایجاد یک عنصر واحد برای استفاده مشترک می شود. این بدان معناست که مثلاً طراح تاسیسات،  قسمتی را بهبود می دهد و پیشرفتی را تعریف می کند و این مهم به طور خودکار در اختیار معمار و مهندس سازه قرار می گیرد. “

4-کنترل هزینه و پایداری وقایع پیش بینی شده

همیشه همه چیز طبق برنامه پیش نمی رود. هزینه ساخت سالن فیلارمونیک هامبورگ (سالن رسمی کنسرت و اپرا ) حدود 180 میلیون یورو برآورد شد ؛ در پایان بیش از 800 میلیون یورو سرمایه گذاری شد. همچنین فرآیند  ساخت 10.5 سال بیشتر از حد انتظار بطول انجامید.

در المپیک 2012 انگلستان ، این داستان متفاوت بود ، جایی که شعار بیم  با موفقیت اجرا و پایه گذاری شد: “اول طراحی کن  ، سپس بساز!”  .

بنابراین “به موقع در زمان” و “دقیق  در بودجه بندی”  این پروژه تکمیل و به اتمام رسید .

 می توان مشاهده کرد به لطف برنامه ریزی و مدلسازی بیم ، اطلاعات دقیق هزینه و زمان فراهم گشت.

5-تضمین و بهبود کیفیت

اگر یک نگاه مقایسه ای  ​​به صنعت خودرو داشته باشیم، متوجه این امر می شویم، که از نظر تضمین کیفیت (خودروسازان بین المللی) بسیار از صنعت ساختمان پیشی گرفته است. زیرا قبل از تولید یک خودرو بصورت سری، طی تست های آزمایشی تصادف بر روی هزاران ماشین صورت میگیرد و از مدل سه بعدی دیجیتال برای تجزیه و تحلیل، شبیه سازی و بهینه سازی آنچه بعداً ساخته می شود، استفاده می کنند.

اکنون امکان اینگونه تست ها به این شیوه در صنعت ساختمان وجود ندارد، اما ما از مدلسازی سه بعدی چند وجهی (سازه، معماری، تاسیسات الکتریکی، مکانیکی) به روش بیم بهره مند هستیم.

 با استفاده از بیم، می توان روش های کاری را در این حوزه ارتقا داد، بطوریکه کیفیت را در کل چرخه زندگی یک ساختمان بهبود می بخشد.

مترجم و محقق : نوید غلامی پور

رفرنس:

https://www.bausoft.at/blog/bim/10-vorteile-von-bim-warum-building-information-modeling

درباره فعالیت ما

هدف اصلی ما در این سایت، کسانی هستند که در ایران به فعالیت حرفه­ ای در بازار ساختمان می ­پردازند اما آشنایی با تکنیک بیم ندارند یا علی رغم برخورداری از دانش اجمالی در این حوزه؛ بکارگیری از آن را به هر دلیل شروع نکرده اند و به دنبال حصول اطمینان از اجرایی و واقعی بودن مزایای مطرح شده ی بهره گیری از فرآیند بیم، هستند. این همراهی برای نترسیدن از تغییر است.

کارهای اخیر

اطلاعات تماس

تلفن: 09125378351
ایمیل: Delbimco@gmail.com
وبسایت: delbim.ir

 

تماس با ما

تماس با ما:

جهت تماس با ما لطفا اطلاعات خودتان را به آدرس زیر ایمیل فرمایید.

Email adress:
 Delbimco@gmail.com
تماس با ما

۱۳۹۹-۹-۷ ۱۳:۱۶:۰۶ +۰۰:۰۰

درباره فعالیت من

هدف اصلی ما در این سایت، کسانی هستند که در ایران به فعالیت حرفه­ ای در بازار ساختمان می ­پردازند اما آشنایی با تکنیک بیم ندارند یا علی رغم برخورداری از دانش اجمالی در این حوزه؛ بکارگیری از آن را به هر دلیل شروع نکرده اند و به دنبال حصول اطمینان از اجرایی و واقعی بودن مزایای مطرح شده ی بهره گیری از فرآیند بیم، هستند. این همراهی برای نترسیدن از تغییر است.

پروژه‌های اخیر

نوشته‌های اخیر